Kako spakovati planinarski ranac
Zamislite da idete na vaš prvi uspon. Ok, psihička priprema je gotova, ali se postavlja pitanje: ,,Šta mi sve za planinu treba?,, Dobro, flašica vode i hrana su spremne ali šta dalje. Hm, ako pada kiša treba mi kabanica, možda i rezerne čarape, ako je sunce kapa, naočare, ako pak duva vetar jakna (vetrovka), a zimi...Uff
Zamorno zar ne? :)
Sva navedena oprema je potrebna samo je pitanje koje je doba godine, na kakav uspon idete i koliko dana. Elem, planinarski ranac se dosta razlikuje od običnih ,,školskih,, rančeva, po mnogo čemu- br. pregrada, veličini, br. zadžepaka, rajsferšlusa i sl. Dele se prema litrima (zapremini), te tako imamo one za jedan dan, dva ili više dana-20l, 30l, 50l, 70l i 100+l. Kao početniku, preporučujem vam ranac do 35l (odgovara za 1-2 dana u planini).
Od opreme potrebne za dvodnevni izlet vam treba:
- Ranac
- hrana i voda
- planinarske cipele
- planinarske pantalone
- rezerne čarape (vunene ili pamučne 2x)
- donji veš, pidžama
- vetrovka-zimska jakna
- kabanica, kamašne
- šešir, kapa
- rukavice, šal
- rezerna peobuka (majica, duks, pantalone)
- baterijska lampa
- šibica-upaljač
- kompas i karta
- pribor za jelo+ manji lovački nož ili ,,švajcarac,,
- pribor za ličnu higijenu
- pribor za pisanje
- pl. knjižica i dnevnik
- punjač za telefon
- malo konopca
- Apoteka- prva pomoć (gaze, flasteri, zavoji)
- krema za sunčanje
- fotoaparat -kamera
- vlažne i obične maramice
- kese za djubre
Bitno! Sve stvari za preobuku treba pakovati u plastične kese- kako bi se zaštitile od vode ili kiše i to: majice u jednu, pantalone u drugu, donji veš u treću kesu.
E sad kako sve to spakovati? Postoji pravilo naravno. Pogledajte sliku, a zatim svu opremu stavite na krevet - pod i polako pakujte.
Uz ledja idu teške i robusne (mekane) stvari kao i na dnu- vreća, odeća, i sl. Zašto uz ledja? Tako se obezbedjuje balans tela pri hodanju, kako se ne biste zanosili pri hodanju. Tada sva težina pada na kukove i držite dobar balans pri penjanju i silasku.
Na dno ranca se stavlja vreća za spavanje, mada je poželjno i da ona
bude zakačena sa spoljne strane na rancu da bi vam bila na dohvat ruke,
ako na primer bude veoma hladno i sl. Obično za nju postoji posebna
pregrada sa rajsferšlusom.
Znači rezerna odeća ide do ledja, zatim ide konzervirana hrana, koju je najbolje pakovati u kese, plastične ili limene kutije. Kada smo kod hrane i vode, voda se pakuje u čuture-flaše (najbolje one od 0.75l) i stavlja se u bočne džepove kao i sendviči, čokoladice i voće. Na samom vrhu ranca treba staviti rezerni duks, kabanicu kako bi nam bili na dohvat ruke. Apoteka i sredstva za ličnu higijenu idu na sami vrh, dok nož, pribor za jelo. lampa, pl. knjižica i sl. stavljate u prednje (spoljašnje) džepove.
Bitno! Težna ranca ne sme da bude veća od 1/3 vaše težine. Današnji rančevi imaju kajiševe koji idu oko kukova, kako bi težina ranca ostala na nogana tj. kukovima i oko grudi kako bi pravilno hodali i držali celu težinu ranca.
0 comments :
Post a Comment